Jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin stomatologii jest dziś implantologia, która pozwala na odtworzenie utraconych zębów. W ostatnich latach implanty zębowe zyskują na popularności oraz są coraz bardziej dostępne. Na leczenie implantologiczne decyduje się coraz więcej pacjentów, którym zależy na zyskaniu pięknego uśmiechu na lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym są implanty zębów, kiedy powinieneś je rozważyć oraz jak wygląda proces leczenia, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Czym są implanty zębów?
Implanty zębów to metalowe śruby lub ramy, które wszczepia się w kość szczęki lub żuchwy, pod powierzchnią dziąsła. Na wszczepionych implantach zakłada się śruby, a na nich mocowane są sztuczne zęby, wykonane z bardzo trwałego materiału. Prawidłowo założony implant zębowy łączy się z tkanką kostną. Dzięki temu, pacjent ma zapewnioną wygodę oraz poprawę komfortu codziennego funkcjonowania, spożywania posiłków czy prowadzenia rozmowy.
Dynamiczny rozwój implantologii pozwala obecnie pacjentom na wybór spośród kilku rodzajów implantów zębów:
- implanty śródkostne, które wszczepiane są bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy,
- implanty podokostnowe, które składają się z metalowej ramy, umieszczanej na kości poniżej tkanki dziąsła.
Stomatolog, mając na uwadze potrzeby i indywidualne predyspozycje pacjenta, pomaga wybrać odpowiedni rodzaj implantów zębowych. Razem z pacjentem, lekarz podejmuje także decyzję odnośnie materiału, z jakiego wykonane będą implanty. Obecnie najczęściej stosowane są implanty tytanowe, które charakteryzują się dużą trwałością oraz dobrze integrują się z kością i tkankami pacjenta. Mają one srebrnoszary odcień, przez co mogą być nieco mniej estetyczne. Bardzo popularne są także implanty cyrkonowe, które do złudzenia przypominają naturalne zęby. Sprawia to, że są przez to bardzo estetyczne i idealnie sprawdzają się jako implanty zębów przednich.
Kiedy zdecydować się na implanty zębów?
Implanty zębowe mogą być ostatnią deską ratunku dla pacjentów, którzy utracili zęby w skutek urazu czy nieudanego leczenia kanałowego.
Podjęcie leczenia implantologicznego zaleca się przede wszystkim pacjentom, u których widoczny jest brak zawiązków zębów stałych. Wstawienie implantów zębowych warto rozważyć także przy nietolerancji protez wkładanych np. ze względu na urazy tkanek miękkich lub gdy u pacjenta występuje całkowite bezzębie.
Implanty zębów zalecane są pacjentom, którym zależy na naturalnym uśmiechu. Zdrowe uzębienie będzie utrzymywać się długi czas oraz zapewni komfort w codziennym życiu.
Wszczepienie implantów zębów
Wielu pacjentów zastanawia się, jak wygląda zakładanie implantów zębów. Na pierwszej wizycie, lekarz stomatolog powinien przeprowadzić z pacjentem dokładny wywiad, by uzyskać informacje na temat aktualnych i przebytych chorób. Przed podjęciem leczenia implantologicznego konieczne będzie dokładne sprawdzenie stanu zębów pacjenta. Ważne jest także wykonanie zdjęcia RTG pantomograficznego oraz tomografii stożkowej tzw. CBC.
Jeśli zęby pacjenta nie wymagają dodatkowego leczenia, lekarz powinien przeprowadzić proces zagęszczenia kości oraz przygotowania zębów do wszczepienia implantów.
Na czas leczenia może mieć wpływ kilka czynników:
- ogólny stan zdrowia pacjenta
- choroby przewlekłe
- inne, indywidualne cechy pacjenta.
Ze względu na zdrowie i komfort pacjenta, proces zakładania implantów zębowych, podzielony jest zwykle na kilka wizyt. Ważne, by dać pacjentowi czas na rekonwalescencję po zabiegu implantacji, a docelową protezę zębową umieścić dopiero po wygojeniu.
Po więcej informacji zajrzyj tutaj.