Dzięki prężnemu rozwojowi stomatologii oraz jednej z jej dziedzin jaką jest endodoncja, lekarze są obecnie w stanie ratować zęby, które jeszcze niedawno byłyby skazane na usunięcie. W nowoczesnym leczeniu kanałowym coraz częściej korzysta się z mikroskopu. Czym jest endodoncja mikroskopowa, jak przebiega leczenie oraz kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem może okazać się konieczne? Dowiedz się!
Czym jest leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Przebieg leczenia kanałowego pod mikroskopem nie różni się znacznie od tego wykonywanego tradycyjną metodą. Wykorzystanie mikroskopu w leczeniu endodontycznym zapewnia jednak dużo większą precyzję, zgodnie z zasadą „widzieć znaczy wiedzieć”. Uzyskany dzięki mikroskopowi powiększony obraz, umożliwia odnalezienie i dotarcie do wąskich kanałów, ich dokładne opracowanie i ostatecznie wypełnienie. Endodoncja mikroskopowa pozwala dostrzec wszelkie kanały dodatkowe oraz nietypowe, ewentualne pęknięcia. Co więcej, pewność, że leczenie będzie bardziej precyzyjne, ryzyko ewentualnych komplikacji zostanie zminimalizowane, a trwałość leczenia będzie znacznie dłuższa.
Bezbolesne leczenie kanałowe pod mikroskopem krok po kroku
Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego pod mikroskopem przeprowadzamy z Pacjentem dokładny wywiad oraz wykonujemy zdjęcia RTG. Na podstawie otrzymanych informacji, oceniamy stan i rodzaj zmian chorobowych, rokowanie oraz opracowujemy plan leczenia endodontycznego. Sam zabieg rozpoczynamy od otwarcia chorego zęba, usunięcia zmian próchniczych oraz chorej miazgi. Następnie oczyszczamy mechanicznie (specjalnymi narzędziami maszynowymi) oraz chemicznie (płucząc dokładnie kanały) i szczelnie wypełniamy system korzeniowy odpowiednimi materiałami. Cały zabieg przebiega z wykorzystaniem mikroskopu, co pozwala na uzyskanie obrazu zęba powiększonego od 6 do 25 razy. Zabieg endodoncji mikroskopowej trwa krócej, jest bardziej komfortowy dla Pacjenta, a przede wszystkim rokowania takiego leczenia są lepsze i bardziej przewidywalne.
Kiedy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest konieczne?
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem właściwie powinno być standardem współczesnej endodoncji. Korzystanie z mikroskopu podczas leczenia kanałowego jest szczególnie ważne w procesie leczenia trudniejszych przypadków endodontycznych, zębów po urazach, a także gdy mamy do czynienia z wąskimi i zakrzywionymi kanałami zębowymi, które trudno byłoby dostrzec i właściwie udrożnić tradycyjną metodą. Oczywiście, na leczenie kanałowe pod mikroskopem mogą zdecydować się także Pacjenci, którym zależy na precyzyjnie wykonanym i bezbolesnym zabiegu.
Leczenie kanałowe: przeciwskazania
Leczenie kanałowe dla wielu Pacjentów może być ostatnią deską ratunku. Istnieją jednak przypadki, kiedy mimo dostępu do najnowocześniejszych metod, narzędzi i materiałów, zęba nie można już uratować. Jeśli Pacjent zgłosi się do nas z zębem bardzo zniszczonym, którego nie da się po leczeniu kanałowym właściwie odbudować, a tym samym przywrócić jego funkcji, możemy, ze względu na złe rokowanie, odmówić przeprowadzenia leczenia. Do leczenia kanałowego nie kwalifikują się także zęby, które są niewystarczająco podparte kością (zbyt duża ruchomość) oraz zęby Pacjentów ze złą higieną jamy ustnej, której nie można poprawić w określonym czasie.
Endodoncja mikroskopowa jest zaawansowanym i skutecznym sposobem leczenia zębów dotkniętych poważnymi infekcjami lub uszkodzeniami. Dzięki precyzji i powiększeniu zapewnianym przez mikroskop, możemy skutecznie usuwać zainfekowaną tkankę, oczyszczać i wypełniać kanały korzeniowe. Dzięki temu zachowujemy na lata własny ząb Pacjenta. W przypadkach, gdy leczenie kanałowe pod mikroskopem jest niemożliwe, istnieją inne alternatywne metody leczenia, które możemy zaproponować. Ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni Państwa indywidualny przypadek, przedstawi wszelkie dostępne możliwości leczenia i dobierze najodpowiedniejszą terapię.
Dowiedz się więcej o leczeniu endodontycznym tutaj: Endodoncja
lub umów wizytę w naszej klinice: Kontakt