Nakładki ortodontyczne zdobywają coraz większą popularność w świecie ortodoncji. Wiele gabinetów stomatologicznych, w tym Stomatologia Pawlicka, oferuje leczenie za pomocą tej innowacyjnej metody. Pacjenci chętnie korzystają z tej formy terapii. Ale czym dokładnie są nakładki ortodontyczne, kto może z nich skorzystać i jak wygląda proces leczenia?
Czym są nakładki ortodontyczne?
Aparat nakładkowy to ruchomy aparat ortodontyczny, który wyróżnia się na tle innych form leczenia ortodontycznego przede wszystkim wysoką estetyką i stosunkowo krótkim czasem leczenia. Nakładki ortodontyczne działają podobnie do aparatów stałych, jednak nie wykorzystuje się do nich metalowych drutów i zamków. Taki aparat ma formę przezroczystej nakładki, idealnie dopasowanej do zębów pacjenta. Należy ją nosić przez określoną ilość godzin w ciągu doby (im dłużej tym lepiej).
Dla kogo przeznaczone są nakładki ortodontyczne?
Leczenie za pomocą nakładek ortodontycznych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i wygodę lub z różnych powodów nie chcą nosić metalowych aparatów stałych. Na aparat nakładkowy często decydują się osoby dorosłe, sportowcy czy osoby występujące publicznie, dla których wygląd odgrywa ważną rolę. Taki rodzaj leczenia ortodontycznego może być wykorzystany również u dzieci.
Niestety, nakładki ortodontyczne nie nadają się do leczenia wszystkich wad zgryzu. W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować inny rodzaj terapii.
Nakładki ortodontyczne: przebieg leczenia
Przed podjęciem leczenia aparatem nakładkowym, podobnie jak w przypadku innych rodzajów leczenia, ortodonta przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad oraz wykonuje niezbędne badania, na podstawie których ocenia stan zgryzu pacjenta.
Przygotowany przez lekarza dokładny plan leczenia oraz spodziewane efekty terapii przedstawiane są pacjentowi podczas kolejnej wizyty do zaakceptowania. Jeśli pacjent przyjmie plan, lekarz uruchamia produkcję zestawu nakładek. Ilość nakładek, a tym samym długość całego procesu leczenia danego pacjenta, jest zależna od złożoności wady zgryzu. Po otrzymaniu swojego zestawu pacjent użytkuje nakładki zgodnie z zaleceniami lekarza, zmieniając je co około 7-10 dni, dbając o odpowiednią higienę i ilość godzin noszenia. Pacjent pozostaje w tym okresie w kontakcie z lekarzem prowadzącym, dokonując co kilka tygodni oceny postępów leczenia podczas wizyt kontrolnych.
Nakładki ortodontyczne: zalety
Wielu pacjentów decyduje się na leczenie aparatem nakładkowym ze względów estetycznych – jest to opcja niemal niewidoczna. Co więcej, pacjenci cenią sobie tę formę leczenia ortodontycznego za względu na wygodę oraz komfort w trakcie leczenia. Lecząc się z użyciem aparatu nakładkowego minimalizujemy ingerencję w szkliwo zębów oraz podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej. Nakładki ortodontyczne są też łatwe w codziennym użytkowaniu – pacjenci są w stanie bez problemu wyciągać i zakładać aparat oraz dbać o higienę jamy ustnej i czystość aparatu. Niewątpliwą zaletą aparatu nakładkowego jest możliwość zastosowania go u pacjentów bez względu na wiek.
Dowiedz się więcej o leczeniu ortodontycznym tutaj Ortodoncja lub umów wizytę w naszej klinice Kontakt