Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie próchnicy, a także chorobom dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów to za mało, by utrzymać je w dobrej kondycji. Jakie działania jeszcze powinno się podjąć? Wyjaśniamy!
Jak często trzeba wykonywać przegląd zębów?
Podstawą profilaktyki stomatologicznej są kontrole uzębienia. Dzięki regularnym przeglądom można bardzo wcześnie wykryć nieprawidłowości w jamie ustnej. Należy podkreślić, że nie każda choroba uzębienia i dziąseł rozwija się w sposób objawowy. W pierwszym stadium pacjent może nie odczuwać żadnych dolegliwości. Dlatego też zaleca się, by na przegląd zębów udawać się przynajmniej raz na pół roku.
Niekiedy częstotliwość ta powinna być większa. Niektóre osoby są bardziej narażone np. na rozwój próchnicy. Główne czynniki zwiększające ryzyko to m.in. przyjmowanie wybranych leków (moczopędnych, przeciwhistaminowych czy przeciwbólowych), refluks żołądkowy, cukrzyca, dieta uboga w wapń oraz ciąża. Oprócz kontroli uzębienia nie można też zapomnieć o systematycznej higienizacji zębów.
Na czym polega higienizacja zębów?
Przeprowadzana przez nas w Łodzi higienizacja zębów koncentruje się na usuwaniu osadów i kamienia gromadzących się na powierzchni zębów. Ponadto wzmacnia się również szkliwo przy użyciu specjalistycznych preparatów.
Kompleksowa higienizacja zębów obejmuje takie zabiegi, jak:
- skaling – likwidacja kamienia nazębnego przy użyciu ultradźwięków,
- piaskowanie – usuwanie osadów i przebarwień specjalistyczną piaskarką stomatologiczną,
- polishing – polerowanie uzębienia pastą polerską, oczyszczenie ich z wszelkich zanieczyszczeń i zapewnienie ochrony przed kamieniem,
- fluoryzacja – pokrycie zębów środkiem z wysoką zawartością fluoru w celu wzmocnienia szkliwa.