Ból zęba Łódź
Wybierz kategorię
Jeżeli dokucza Państwu ból zęba w Łodzi, zapraszamy do wizyty w naszej klinice. Dolegliwości bólowe, a także inne objawy, jak m.in. ciemnienie zęba czy krwawienie dziąseł, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie uzębienia. W przypadku wystąpienia takich symptomów nie warto zwlekać – lepiej od razu udać się do specjalisty z dziedziny stomatologii zachowawczej, który przeprowadzi badanie, postawi diagnozę i na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest próchnica, a więc choroba o podłożu bakteryjnym. W jej przebiegu dochodzi do demineralizacji, osłabienia i uszkodzenia szkliwa oraz powstawania ubytków. We wczesnym etapie terapia może polegać jedynie na remineralizacji szkliwa czy założeniu wypełnień. W zaawansowanym stadium choroby konieczne może okazać się przeprowadzenie leczenia kanałowego.
Nierzadko pulsujący ból zęba to konsekwencja urazu mechanicznego, do którego doszło wskutek upadku, uderzenia czy wypadku komunikacyjnego. Zdarza się również, że to symptom wyrzynających się ósemek. Oprócz tego silny ból ujawniający się w trakcie jedzenia lub picia zimnych i gorących produktów może świadczyć o nadwrażliwości uzębienia, spowodowanej zużyciem szkliwa czy odsłonięciem nerwów zęba. Ponadto ból zęba to niekiedy symptom towarzyszący zapaleniu zatok – wówczas dolegliwości nasilają się przy zmianach pozycji głowy, jej unoszeniu lub schylaniu się.
Dlaczego bólu zęba nie powinno się lekceważyć?
Nasilający się i przewlekły ból zęba to objaw, który skłania większość pacjentów do umówienia wizyty w klinice dentystycznej. Wiele osób zwleka jednak z zasięgnięciem konsultacji, kiedy dolegliwości nie są zbyt uciążliwe oraz gdy mają charakter nagły lub krótkotrwały. Stwarza to poważne ryzyko. Każdy ból zęba – ostry, tętniący, tępy czy samoistny – świadczy o nieprawidłowościach w jamie ustnej.
Odkładanie leczenia może doprowadzić nie tylko do nasilenia bólu zęba i związanego z tym obniżenia komfortu życia, ale również poważnych powikłań: rozwoju stanu zapalnego, objęcia infekcją dalszych tkanek, uszkodzenia nerwów, powstania ropnia, zapalenia miazgi.
Bagatelizować w żadnym razie nie powinno się także przejściowego bólu zęba. Nawet jeśli dolegliwości ustąpiły, nie oznacza to wcale, że uzębienie nie jest objęte stanem chorobowym. Zdarza się, że ból przestaje dokuczać, ponieważ wskutek braku leczenia ząb obumarł. Wówczas trzeba dokonać jego ekstrakcji, a więc usunięcia.
Czym jest stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza nazywana jest także stomatologią ogólną i zajmuje się najważniejszymi zabiegami związanymi z prawidłową higieną jamy ustnej. Podstawowe procedury z tej dziedziny obejmują przede wszystkim diagnostykę, profilaktykę próchnicy zębów oraz leczenie ubytków. Regularne zabiegi stomatologii zachowawczej niewątpliwie wzmacniają struktury zębów oraz uodparniają jamę ustną na działanie bakterii.
Podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzana jest kontrola uzębienia oraz omawiany plan leczenia stomatologicznego. Ustala się go indywidualnie dla każdego pacjenta, w oparciu o jego potrzeby, oczekiwania, jak i obecny stan jamy ustnej.
Badanie, jeśli zachodzi taka potrzeba, poprzedza się wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego. Pozwala ono lepiej zaplanować dalsze leczenie lub wytłumaczyć pacjentowi, co należy zrobić, żeby przywrócić zdrowy uśmiech.
Jakie zabiegi z zakresu stomatologii zachowawczej wykonujemy?
W zakres stomatologii zachowawczej wchodzi wspomniana diagnostyka oraz szereg zabiegów profilaktycznych. Podstawowe elementy higienizacji zębów to skaling (usuwanie kamienia nazębnego i osadów), piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja i lakierowanie. Regularnie przeprowadzana umożliwia zachowanie uzębienia w zdrowiu, ograniczenie ryzyka rozwoju próchnicy i występowania dolegliwości, takich jak ból zęba.
Nasza oferta zabiegów stomatologii zachowawczej obejmuje także:
wypełnianie ubytków,
estetyczną korektę zębów (licówki kompozytowe).
Stomatologia zachowawcza – leczenie ubytków próchnicowych
Ubytki próchnicowe leczymy technikami minimalnie inwazyjnymi, czyli starając się oszczędzać tkanki. Stosujemy światłoutwardzalne materiały kompozytowe najwyższej jakości, a ich pełna gama barw pozwala na uzyskanie idealnego dopasowania do naturalnego koloru zęba.
Na przeglądy uzębienia należy uczęszczać najlepiej co sześć miesięcy. Im wcześniej wykryte zostaną zmiany próchnicowe, tym mniejsze szkody wyrządzą. Oprócz systematycznych kontroli należy niezwłocznie umówić się na wizytę również wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy.
Są to przede wszystkim:
- ból zęba,
- przebarwienia zęba,
- nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno,
- ruchomość zęba,
- ukruszenie zęba.
W trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej przeprowadzamy szczegółową kontrolę uzębienia oraz omawiamy indywidualny plan leczenia stomatologicznego dla każdego pacjenta, w oparciu o jego potrzeby, oczekiwania i faktyczny stan jamy ustnej.