Usuwanie zęba to zabieg, który często kojarzy się z bólem. Na myśl o „wyrywaniu zęba” pacjenci odczuwają stres na długo przed wizytą w gabinecie. Aby tego uniknąć, najlepiej wybrać doświadczonego i zaufanego specjalistę, który zapewni bezpieczeństwo i komfort podczas zabiegu. Z artykułu dowiesz się jak wygląda ekstrakcja zęba w gabinetach Stomatologia Pawlicka i przekonasz się, że nie musisz się niczego obawiać. Pomożemy Ci zachować zdrowy i piękny uśmiech!
Usuwanie zęba – na czym polega?
Zabieg usuwania zęba wykonujemy na dwa sposoby: klasyczny lub chirurgiczny. Wybór metody zależy od stanu zęba i jego położenia w kości. Zazwyczaj odbywa się on w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent nie czuje bólu. Może odczuwać jedynie lekki ucisk podczas zabiegu. Klasyczne usuwanie stosuje się w przypadku zębów o prostym kształcie korzeni, dobrze widocznych w jamie ustnej. Stomatolog najpierw rozluźnia więzadła łączące ząb z kością, a następnie delikatnie wydobywa go z zębodołu. Po usunięciu zęba lekarz ocenia czy rana wymaga założenia szwów i czy potrzebna jest antybiotykoterapia. Warto pamiętać, że usuwanie zęba jest konieczne zawsze wtedy, kiedy ząb jest tak zniszczony lub chorobowo zmieniony, że nie nadaje się do leczenia zachowawczego ani protetycznego.
Kiedy konieczne jest chirurgiczne usunięcie zęba?
Nie każdy ząb można usunąć w prosty sposób. Czasem konieczne jest usunięcie chirurgiczne. Zabieg wymaga większej ingerencji w tkanki otaczające ząb i jest bardziej skomplikowany niż klasyczna ekstrakcja.
Metodą chirurgiczną usuwane muszą być zęby, które:
- są na tyle uszkodzone przez próchnicę lub uraz, że nie można ich odbudować ani leczyć w inny sposób, a ich usunięcie metodą tradycyjną jest niemożliwe,
- są zatrzymane w kości szczęki lub żuchwy lub wyrastają pod nieprawidłowym kątem, np. poziomo.
Jak przebiega chirurgiczna ekstrakcja zęba w gabinetach Stomatologia Pawlicka?
Wiele osób zastanawia się jak przebiega chirurgiczna ekstrakcja zęba. W gabinetach Stomatologia Pawlicka przed zabiegiem przeprowadzamy dokładny wywiad z pacjentem w celu zebrania informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach czy alergiach. Następnie pacjent wykonuje zdjęcie pantomograficzne (panoramiczne) lub tomografię komputerową. Na podstawie tych informacji oraz badań lekarz może sprawdzić położenie korzeni i ocenić, jaki jest stopień trudności zabiegu oraz ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań pozabiegowych.
W ustalonym terminie wykonujemy jest zabieg, z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Polega on na nacięciu dziąsła i odsłonięciu zęba. Delikatnie oddzielamy ząb on od sąsiednich tkanek i wydobywany z zębodołu za pomocą specjalnych narzędzi. Na koniec zakładamy szwy i udzielamy zaleceń pozabiegowych.
Chirurgiczne usuwanie ósemek
Ósemki, zwane też zębami mądrości, to trzecie zęby trzonowe, które wyrzynają się jako ostatnie, zwykle między 16. a 25. rokiem życia. Niektórzy ludzie nie mają ich wcale, u innych mogą pozostać całkowicie zatrzymane w kości, wyrzynać się tylko częściowo lub w nieprawidłowy sposób. Często bowiem brakuje miejsca w łuku do prawidłowego wyrżnięcia się zęba mądrości w jamie ustnej. Może to prowadzić do bólu, stanów zapalnych czy próchnicy. W takich przypadkach zaleca się ich chirurgiczne usunięcie.
Zalecenia po zabiegu usuwania zęba
Po zabiegu usunięcia zęba należy przestrzegać pewnych zaleceń, aby zapewnić prawidłowe gojenie rany i uniknąć ewentualnych powikłań. Zalecenia mogą się nieco różnić w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta i rodzaju zabiegu. Pacjenci gabinetów Stomatologia Pawlicka mogą znaleźć opis zaleceń pozabiegowych tutaj: stomatologiapawlicka.pl/wp-content/uploads/2022/07/Zalecenia-po-zabiegu-ekstrakcji-Stomatologia-Pawlicka.pdf.
Ogólne zalecenia po ekstrakcji są następujące:
- przez około 20 minut po zabiegu pacjent powinien zagryzać jałowy tampon tamujący krwawienie,
- powinien powstrzymać się od jedzenia i picia, do momentu aż znieczulenie przestanie działać, czyli przez ok. 2 godziny,
- na minimum 2–3 dni po zabiegu należy odstawić papierosy, alkohol i gorące napoje,
- podczas codziennej higieny jamy ustnej nie powinno się usuwać naturalnego skrzepu z zębodołu,
- po zabiegu warto zrezygnować z aktywności fizycznej na jakiś czas,
- przez około tydzień po zabiegu należy robić zimne okłady i ssać kostki lodu,
- w razie dolegliwości bólowych można zażyć lek przeciwbólowy,
- należy dbać o higienę jamy ustnej, ale trzeba omijać miejsce po usuniętym zębie.
Po więcej informacji na ten temat zajrzyj tutaj: Chirurgia stomatologiczna lub umów wizytę w naszej klinice: Kontakt