Z uzupełnieniem braków zębowych nie powinno się zwlekać – w przeciwnym razie może dojść do rotacji zębów i pogorszenia funkcjonalności jamy ustnej. Pacjenci zmagający się z brakami w uzębieniu mogą zdecydować się na protezy zębowe albo implanty: czym różnią się te dwa rozwiązania?
Czym są protezy zębowe?
Zastosowanie protez zębowych jest bardzo szerokie. Ten typ uzupełnienia protetycznego stosuje się zarówno w przypadku pojedynczych, jak i większych braków w uzębieniu, a nawet całkowitego bezzębia. Oferujemy różne rodzaje protez zębowych w Łodzi. Można podzielić je na dwie podstawowe kategorie:
- protezy zębowe stałe – pacjent nie jest w stanie samodzielnie wyjąć ich z ust; są to m.in. korony i mosty; trwale osadza się je na zębach lub elementach kostnych wyrostka zębodołowego;
- protezy zębowe ruchome – pacjent może samodzielnie je zdjąć, po czym założyć z powrotem; osadza się je na zębach przy użyciu specjalnych klamer.
Protezy zębowe ruchome to rodzaj konstrukcji, na której osadzone są sztuczne zęby. Dostępne są m.in. w wersji akrylowej – świetnie przylegają do jamy ustnej i zapewniają wysoki komfort noszenia. Z kolei ich szkieletowe odpowiedniki ceni się ze względu na bardzo dobre parametry wytrzymałościowe.
Jakie są zalety implantów zębowych?
W odróżnieniu od protez zębowych implanty stomatologiczne wszczepiane są w kość żuchwy lub szczęki w miejscu brakującego zęba. To rodzaj śruby z materiału biokompatybilnego, co sprawia, że organizm postrzega je jako swoją integralną część i nie ma ryzyka ich odrzucenia. Na implantach, odgrywających rolę korzenia zęba, wykonuje się korony bądź mosty.
Leczenie implantologiczne trwa dłużej niż założenie protezy zębowej i wiąże się z wyższymi kosztami. Zaletą implantów jest jednak wyjątkowa trwałość oraz wysoki komfort użytkowania.