Leczenie kanałowe, inaczej nazywane endodontycznym, to zabieg stomatologiczny, dzięki któremu można uniknąć poważnych powikłań, takich jak utrata zęba. Dzięki nowoczesnym metodom procedura nie wiąże się dla pacjenta z dolegliwościami bólowymi. Kiedy konieczne jest przeprowadzenie takiego leczenia?
Główne wskazania do leczenia kanałowego
Silny, przeszywający ból, ciemnienie czy nadwrażliwość zęba na dotyk – takie objawy mogą świadczyć o konieczności wdrożenia leczenia kanałowego. Są to bowiem nierzadko symptomy nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych, a to właśnie podstawowe wskazanie do leczenia endodontycznego. Warto zaznaczyć, że brak czy też ustąpienie dolegliwości bólowych wcale nie musi oznaczać, że zabieg nie jest potrzebny – to może być niestety oznaka obumarcia zęba.
Leczenie kanałowe często przeprowadza się u pacjentów, u których zbyt późno rozpoczęto leczenie próchnicy. Zapalenie miazgi bywa także konsekwencją urazu mechanicznego, skutkującego ułamaniem czy ukruszeniem zęba.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Wykonujemy nowoczesne leczenie kanałowe w Łodzi przy wykorzystaniu mikroskopu. To metoda zapewniająca doskonały widok na pole zabiegowe. Podczas procedury usuwa się zainfekowane, uszkodzone lub martwe tkanki z komory zęba i kanałów korzeniowych. W dalszej kolejności szczelnie się je wypełnia przy użyciu specjalnych materiałów stomatologicznych.
Niekiedy przeprowadza się powtórne leczenie kanałowe – głównie w przypadku nawrotu stanu zapalnego. Zdarza się, że jest to konieczne, jeśli w trakcie pierwszego zabiegu np. ze względu na skomplikowaną budowę zęba niewłaściwie wypełniono kanał korzeniowy. Dlatego warto zdecydować się na zabieg pod mikroskopem, gdyż umożliwia niezwykle precyzyjne wykonanie procedury.